|
Etetés cukorral.
Tiszta,fehér répacukrot használunk. A méhek a szörpöt megváltoztatják,megsűrítik mint a nektárt , és a cukor egy részét a méz cukraihoz hasonlóvá alakítják át:invertálják. Mindez munka,a munka táplálékfogyasztást okoz,a méhek a szörp egy részét mindjárt el is használják. A szörp hígításának aránya az eredményt nagyban befolyásolja. A sűrű szörp eredménye,hogy kevesebb litert kell beadni,a méhek könnyebben megérlelik,kevesebbet fogyasztanak belőle. Hátránya,hogy lassabban invertálódik,csak meleg vízzel lehet készíteni,az etetőkben és sejtekben pedig gyorsan megkristályosodik. A híg szörpöt hideg vízzel is lehet készíteniAz etetőnek a méhek közelében kell lenni,tehát a fészek felett vagy mellett. Folyékony cukorral történő etetéskor nagy a rablásveszély,beadásakor felizgatja a méheket,ún. Örömröpködésre készteti őket. Beadása csak szigorúan este, mikor más sötét lesz. Legjobb ,ha megvárjuk a teljes besötétedést. Mindig annyit adjunk,amennyit éjjel elhordanak,mert az etetőben megmaradt folyadék akár rablást is okozhat másnap.Elkészítése:forró vízbe öntsük bele a kristálycukort és kavargassuk elolvadásig.Arány:tavasszal 1:1 téli betelelésre készülve 1:2
Mikor kezdjünk el etetni vagy meddig lehet etetni ?
Fő szabály az,hogy az időnek olyannak kell lenni,hogy a méhek az etetőből el tudják hordani az anyagot,ezért nagyban függ,hogy hova tettük az etetőt,milyen etetővel etetünk és milyen a hőmérséklet. Alapvetően az az időpont jó,amikor még vagy már a méhek rendszeresen repkednek,s a hőmérséklet éjszaka nem megy 10 C fok alá. Egy keretetetővel hidegebb időben is etethetünk,ha az etető közvetlen a fészek mellett van, a fészekkel együtt be van takarva,s az eleség bevezetését megoldottuk pl. egy csövön keresztül. A tálcás etetőkkel is megoldható ez,azonban ott bonyolultabb, mivel a tálcák felett helyet kell hagyni,amin a méhek megközelítik a folyadékot.
Etetés mézzel:
A szakirodalom megosztott e kérdésben a legfőbb veszély a nyúlós költésrothadás keletkezése miatt. Nagyon sok példát lehet hallani róla,hogy x.y. a fedelezést kimosta s visszaadta a méheknek,s az egész állomány megfertőződött. Ugyanakkor sok olyan is van,aki rendszeresen mézzel etet,s asz állománynak semmi baja nem lesz.
Mézzel történő etetéskor mire kell ügyelni:.
- mérsékelten hígított,tiszta legyen
- A mézet vízzel ugyanannyi literre pótoljuk,ahány kiló. Azaz 1 kg mézből 1 l folyadék legyen,tehát kb. 3 dl vizet adunk hozzá.
- Mézzel történő etetéskor nagyobb a rablásveszély,jobban oda kell figyelni.
- Etetés :ugyanúgy meleg folyadék legyen,s meleg idő is legyen.
Etetés cukorlepénnyel:
Előnyei:
-nincs rablásveszély
-bármikor adható
-a méztartalma miatt sokkal jobb táplálék
A méhészek szinte csak tavasszal használják a cukorlepényt,holott egész évben lehet használni !A puha cukorlepény a kemény cukorlepényhez képest vagy a kockacukros etetéshez,sokkal jobban elhordják a méhek,s sokkal nagyobb a tápértéke is.Télen a puha cukorlepény azért nem javasolt,mert a víztartalom miatt víz halmozódik fel a méhek vastagbelében,s kirepülni nem tudnak,ezért hasmenést okoz. A téli időszakban,vagy amikor már nem repkednek a méhek,nincs már olyan időszak,hogy kirepüljenek,akkor a kemény cukorlepény használható,azonban ne felejtsük ,ez csak a végső megoldás,a téli élelemnek a keretben kell lennie .Kockacukros etetés:kockacukrot vagy kristálycukrot teszünk a kaptárba a keretek tetejére,majd leöntjük,lepermetezzük annyi vízzel,hogy beszívja,de ne folyjon ki. Szükség megoldás,méhet így etetni,de serkentőleg nem nagyon hat,a méhek lassan és vontatottan hordják el.
|