Szállítás-rakodás , 2-ik rész

Sok méhész a rakodókaptárak összekötésénél kaptárösszekötő hevedert használ,melyet nem rendeltetésének megfelelően a kaptár emelését is azzal végzi,s ha az erőkifejtéstől a fiókok elcsúsznak,akkor szidja a gyártót,forgalmazót,pedig azok nem is tehetnek róla,hiszen ezek az összekötő hevederek nem emelésre valók !

Az iparba használt rögzítő hevedereknek mindnek TÜV tanusítványa van,feltüntetve a szorító erőt,s legalább 5-ször annyiba kerülnek ,mint a kaptárösszekötő hevederek.

S a lényeg,hogy valamennyi heveder használati útmutatójának első mondata:

EMELÉSRE HASZNÁLNI TILOS!

Egy kis fizika:

rakodás2

 A fizikában a newton (jele: N) az erő mértékegysége az SI mértékegységrendszerben.[1] Nevét Sir Isaac Newton, a klasszikus mechanika atyjának munkássága után kapta; különösen a második törvényének elismeréseképpen. Egy newton azzal az erővel egyenlő, amely egy 1  kilogramm tömegű testet 1  másodperc alatt, 1  méter per szekundum sebességre gyorsít fel. A newton egy SI származtatott egység; SI-alapegységekkel a következőképpen fejezhető ki:

  • Ahol:
  • N = newton
  • kg = tömeg
  • m = méter
  • s = másodperc
  • Ennél sokkal ritkábban, de szintén használt mértékegység a dekanewton (jele: daN) is. Ezt a mértékegységet általában valamely szerkezet (például tehergépkocsi platók, vontató- vagy mászókötelek) teherbírásának jellemzésére használják. Ez azért előnyös, mert ez a mértékegység közelítőleg 1:1 arányban megegyezik azzal a tömeggel, amit az adott szerkezet még elbír. Ily módon elkerülhető, hogy átváltási hibából származó véletlen túlterhelés jöjjön létre.
  • Az erő mértékegységei

     

 

newton
(SI)

dekanewton

kilonewton

kilopond

1 N

≡ 1 kg·m/s2

= 0,1 daN

= 0,001 kN

≈ 0,10197 kp

1 daN

= 10 N

≡ 1 daN

= 0,01 kN

≈ 1,0197 kp

1 kN

= 1000 N

= 100 daN

≡ 1 kN

≈ 101,97 kp

1 kp

≈ 9,80665 N

≈ 0,981 daN

≈ 0,00981 kN

≡ g·(1 kg)

 

1 daN

= 10 N

≡ 1 daN

= 0,01 kN

≈ 1,0197 kp

 

 

 

Ebből adódóan a kaptárösszekötő heveder emelésre történő használata során egy átlagos 90 kg súlyú kaptár esetén  90 daN ellenerő keletkezik.

Egy csatos rögzítő heveder 125 daN-os rögzítő erőre van tervezve,melynél a feszítőerő 65 daN !

Egy kaptárfiók súly kb. 20 kg a súrlódási tényező 0,3 akkor 20 x 0,3 60 N erő szükséges ahhoz,hogy ez a fiók elmozduljon. Ez 60 daN

Minimum ezt az erőt kell a szorítóerővel biztosítani azért,hogy ne csússzon szét a fiók.

Ez az erő a kaptárfiók kivitelezésétől függően nőhet vagy csökkenhet,mivel a fiókok érintkezésénél a súrlódási erő a kivitelezéstől függ. Az erőhatásoktól függően ez az erő nagymértékben lecsökkenhet ha:

-vizes a kaptár

-a kaptár a rakodás során megdől

-a kaptárra más erő hat, pl. nekiütközik valaminek

Ha a kaptárt a hevederszalaggal megemelem,akkor a szorítóerőt csökkentem,ráadásul a hevederre ható összes erőt növelem,mely esetlegesen a heveder károsodásához vezethet.

Számoljunk csak. Ha simán összeszorítom a kaptárt akkor van 125 daN erőm mellyel szemben 60 daN súrlódási erő .Ha ezt a kaptárt megemelem akkor mindjárt 90 daN-nal kevesebb erőm marad ,mely azt eredményezi,hogy egy kisebb erőbehatásra már el is mozdult a két fiók.

Ahhoz,hogy a fenti erőm megmaradjon ipari alkalmazású hevederre lenne szükségem,mely legalább 250 daN erejű.

EN szabványos,tanúsítvánnyal ellátott hevedereket pedig ezért a pénzért nem lehet kapni !A kereskedelmi forgalomban kapható hevedereket ne keverjük össze a rakományrögzítésre kifejlesztett hevederekkel. Ezeknek a hevedereknek a használata csak a köznapi életben  megengedett,azaz kisebb súlyú tárgyak lefogatására,rögzítésére.(bőrönd,kerékpár,deszka stb.)Kaptárak összekötésére is megfelelő de nem egyben az emelésére is !

.

Gondolkodjanak el,hogy az életben is költöztetés során hol szokták a nehéz bútorokat megemelni ?

Hát természetes ALÚL !

Kötéllel vagy más emelőeszközzel. A kaptárakat is kötéllel vagy kaptárhordozó vassal kellene rakódni ,nem a gurtnival. összekötve és megemelve.

Sok méhész jön azzal,hogy ilyen erős meg olyan erős hevederrel dolgozik,meg gyenge,nem lehet megszorítani,mert Ő aztán úgy megszorítja. Mi legalább 5 -féle hevedert forgalmazunk ,természetesen mind háztartási kategóriában,mert az 500 kg-os hevedert már nem vennék meg 3000 Ft-ért. Volt olyan méhész,akinek egy sem volt jó vagy ezért vagy azért.

És Ön gondolt arra,hogy ha megszorítja a kaptárt akkor a túlzott szorító erő netán:

-roncsolja a deszkát

-deformálja a fiókokat

-gyengíti annak szerkezetét

 

Mi a cél ? A cél az,hogy az a kaptár minél tovább tartson,ne kelljen idő előtt kaptárt cserélni. S mellékesen el is kell szállítani benne a méheket. A kettőt egyeztetni kell,s megfelelő módon kell eljárni. Azt szokták mondani,hogy a cél szentesíti az eszközt

Részlet a használati útmutatókból:

 

  Kisebb tárgyak, rakományok gyors és biztonságos rögzítésére szolgáló eszköz. A rakományrögzítő biztonságos rögzítést nyújt az áruszállítás során. A táblázatban megadott alapméreten kívül, a rögzítési igénynek megfelelően,  felhasználói igényekhez igazított, egyeztetett, egyedi hosszúságú heveder is  rendelhető.

 

 

    Heveder szélessége

    "Rögzítési kapacitás"
      (LC)

    STANDARD kivitel teljes hossza

    mm

    daN

    m

    25

    125

    5

  • Rakományrögzítőt  emelőeszközként használni!
  • Csak folyamatosan ellenőrzött rakományrögzítőt szabad használni - az adatjelölő etikett olvasható és sérülésmentes legyen!
  • Úgy a heveder, mint az acélszelvények sérülés, deformáció- és kopásmentesek legyenek!
  • A    heveder éles sarkokon történő átfektetésekor élvédőt kell használni.
  • Az etiketten feltüntetett "legnagyobb megengedett húzóerőt" nem szabad túllépni. A feszítőracsnit csak kézi erővel, segédeszköz nélkül  szabad megfeszíteni.
  • A kilincsműves feszítőre /racsnira/ minimum 1,5 illetve maximum 3 hevedermenetet szabad felcsévélni!
  • A racsni alkatrészei terheletlen állapotban könnyen mozogjanak.
  • A visszaengedést akadályozó kilincsszerkezet kopás- és deformációmentes legyen.
  • A fémszerelvények egyike sem feküdhet fel a sarkokon.
  • A beakasztó horgokat nem szabad hajlításnak, a csúcsokat terhelésnek kitenni.
  • A beakasztó horgok nem támaszkodhatnak fel a csúcsokon, élükön. Beakasztás csak erre a célra szakszerűen kialakított fülekbe történhet.
  • A hevedert nem szabad toldani, hurkolni, kötözni, megcsavarni.
  • Alkalmazás hőfokhatárai: -40°C-tól + 80°C-ig.  Fontos: a műanyagszálas rakományrögzítő hevedereket csak száraz állapotban szabad fagypont alatti hőmérsékletnek kitenni, mert a kialakuló jégkristályok roncsolják a szövetszerkezetet, erősen csökkentve a teherbíró képességet!
  • Vegyi anyagokkal való lehetséges érintkezéskor kérje ki a  forgalmazó véleményét!
  • Tilos a rakományrögzítőt ütközési erők felvételére alkalmazni!
  • Útközben a rakományrögzítők feszességét ellenőrizni kell, szükség esetén utána kell feszíteni.
  • Rögzítés előtt ellenőrizni kell a rakomány feszítésében résztvevő minden elem /tehergépkocsi rakomány, rakományrögzítő és rögzítési pontok/ épségét, a felléphető terhelések, erők felvételére való alkalmasságukat.  

A "mini" 25 mm-es hevedercsatot könnyű és közepes terhelésre haszáljuk elsősorban. Használata egyszerű, minősége kiváló. A hevedert mindig alulról kell befűzni a csatba!Normál használat esetén a heveder nem csúszik meg. A tengely rögzített, annak kimozdulása silányabb minőségű termékekkel szemben nem lehetséges. A gyártó által garantált szakítószilárdság 250 kilogramm. A termék alkalmas könnyebb tárgyak: kerékpárok, bőröndök, csomagok, járművökön vagy csomagtérben való rögzítésére.

A 38 mm-es "contact 900" hevedercsatot közepes és nagy terhelésre használjuk.

A lekötési eljárásnál a rögzítendő rakomány lekötő eszközzel túlfeszített.

A lekötő eszköznek mindkét végét a rakománynál az arra megfelelő rögzítési pontnál rögzíteni kell.

A racsnik mindig felváltva (ellentétes oldalon) legyenek elhelyezve, hogy a rakománynak a súrlódási veszteségét csökkentsék. Így a racsnival szemben lévő oldalon az előfeszítő erőt csökkentjük.

Minden átkötésénél az előfeszítő erőnek lehetőleg azonosnak kell lennie.

Spanifer védő / élvédő használatával nem csak a spanifer kopását akadályozzuk meg, hanem a súrlódási erőt is minimalizáljuk.

A VDI szerinta lekötő eszközt a maximális húzóerő 50%-ig feszítsük elő.

 

A diagonális rögzítés kifeszítéses rögzítés

 

Ez a rögzítési mód legtöbbször a nehezebb rakományoknál kerül alkalmazásra.

Nagy súlyokat ez a mód tartja a rakfelületen. Az ilyen fajta lekötő eszközök sokkal hatékonyabban felhasználhatóak. Hogy mennyi lekötőpárt kell használni,

az a diagonális rögzítést befolyásoló tényezőktől függ A legfontosabb befolyásoló tényezők a diagonális rögzítéskor

 

 

-A rakomány súlya

-Súrlódási erő μ“,

-Rögzítési szög

A rögzítési szög a 20°-65° között és ab 6°-55° között lehet

 

Rakományrögzítőt  emelőeszközként használni!

 

kaptárheveder

Hevederefajták befűzése és használata: