Nálunk jelenleg igazán hatásos és könnyen kezelhető eszközt csak a Dávid Lajos gyártó által gyártott mézmelegítő.
230 V-os 500 W-os és 1 Kw-os teljesítményben kapható. Ez a fajta mézmelegítő egy elektromos fűtőszál spirál alakban feltekerve,hozzá egy szabályzó egység 80 C fokig. Használatával a méz hőmérsékletét szinten tarthatjuk vagy kimelegíthetjük a kristályos mézet. Érdemes a legnagyobb hőmérsékleten elkezdeni a kimelegítést,majd fokozatosan visszavenni 40-50 C fokig. A legnagyobb hőmérsékleten kezdett melegítés nem árt a méznek,mert a talp közelében a meleg méz helyét mindig hidegebb méz veszi át. Amikor már a méz folyóssá válik,akkor kezdődik meg a hőmérséklet intenzív emelkedése,s ilyenkor már oda kell figyelni a hőmérsékletre.Nagyon fontos,hogy a melegítés folyamán a talpnak végig a mézben kell lennie,mert ha pl. eldől s valamelyik része kilátszik,akkor az túlmelegszik s megégeti a mézet. Érdemes a melegítés kezdetekor mézzel felönteni,vagy a talpra kristályos mézet tenni,hogy fedve legyen. Legjobb módszer a mézmelegítő egyenesben tartására a láncos módszer,azaz a mennyezetről egy láncot lelógatni,áthúzni a melegítőn,s a láncszemekkel folyamatosan süllyeszteni a melegítőt,úgy ,hogy függőlegesen álljon mindig.Ezzel a kimelegítővel 14- 36 óra alatt lehet kimelegíteni a mézet,a tömegtől és a hőmérséklettől függően. Az 1 kW-os ajánlott a 120 l-es hordóhoz,azonban az 500 W-ossal is ki lehet,de ilyenkor a mézet kevergetni kell,azaz a hordó falán megmaradt kristályos mézet egy fakanállal vagy más eszközzel folyamatosan bele kell keverni a folyós mézbe.
Leghatásosabb mézmelegítő a vízkörös melegítő. Ez lényegében abból áll,hogy egy vízzel teli tartályban,beállítjuk a hordót,melyet így a víz ellep a szájáig. A vizet melegítjük,s egy hőmérséklet szabályzó rendszerrel a víz hőmérsékletét állítjuk be 40-50 C fok között. Az energiatakarékosság miatt a tartályt szigetelhetjük,így kevesebb energia szükséges a hőtartáshoz. Egy ilyen rendszerrel egy 30 l-es hordót kb. 6-8 óra alatt ki lehet melegíteni.
Levegővel történő kimelegítés:
A forró levegőt fújjuk be egy dobozba,ahova a hordós mézet állítottuk. A dobozban a befújt levegő hőmérsékletét szabályozzuk ,általában felül mérjük,mert a felső ponton már hidegebb a hőmérséklet. Hatásossága és a méz kímélése nagyon jó,azonban a levegőt csak alulról szabad befújni,mert a kísérletek alapján csak így olvasztja ki a mézet megfelelően.Felső befújás esetén a hordóban kristályos szemcsék maradhatnak,s ezérta mézet meg kell keverni.Alsó szigeteléssel a probléma megoldódhat,de az energia csökkentésének érdekében ajánlott a méz megkeverése a kimelegítés utolsó harmadában.
Melegítő párna:
Melegítőpárna csak szinten tartásra jó,40-50 C fokon levő melegítőpárnával nem lehet a mézet megfelelő időn belül kiolvasztani. Ahhoz,hogy a méz kiolvadjon,át kell adni a hőmérsékletet,s a teljesítménye miatt ez nem lehetséges,hiszen a külső levegő is felveszi az energia egy részét.
|